Monday, 17 March 2014

RPH MORAL T4 KSSR

RANCANGAN PELAJARAN HARIAN KSSR

1.  Mata Pelajaran dan Kelas    :      Pendidikan Moral Tahun 4 Bestari
2.  Tema / tajuk                      :           Mengamalkan adab dalam pergaulan dengan jiran
3.  Bilangan Murid                :          20 Orang
4.  Masa                                  :           10.40 -11.40 pagi (60 minit)
5.  Standard Pembelajaran  :           5.1.1, 5.1.2, 5.1.4
6.  Objektif Pembelajaran    : Pada akhir pengajaran dan pembelajaran murid dapat:   
Penaakulan 
            i.          Menyenaraikan adab dalam pergaulan dengan jiran
            ii.          Menghuraikan kepentingan adab dalam pergaulan dengan jiran.
Perasaan
Menceritakan sekurang-kurangnya 1 perlakuan beradab dengan jiran.
Perlakuan
Murid menunjuk cara adab dalam pergaulan dengan jiran dalam sesuatu situasi dengan bimbingan dan ucapan bertatasusila.

7.  Aktiviti Pengajaran dan Pembelajaran:
  1. Murid menyatakan adab dalam pergaulan dengan jiran.
  2. Murid mendemonstrasikan adab dalam pergaulan dengan jiran dalam pelbagai situasi
iii.    Murid mengamalkan adab dalam pergaulan dengan jiran dalam kehidupan seharian dan boleh dicontohi

7.  EMK:
              i.      Kreativiti dan inovasi – menjana idea, sumbangsaran
              ii.     TMK  - Menggunakan internet
 
                       

8.  Bahan Bantu Belajar:
        
 Carta, Slaid. Laptop, Projekter, Kertas Majung, Maker pen, Tape


Langkah / Masa
Isi Pelajaran
Aktiviti Pengajaran
Guru dan Murid
Catatan
Set Induksi
(10 minit)

Gambar perumahan





Gambar kawasan kampung

       
    -Guru mempamerkan gambar satu kawasan perumahan dan satu kawasan kampung.
    -Guru menyoal murid berdasarkan gambar
    -Murid melihat gambar dan menjawab soalan guru
-Contoh soalan:
1)   -Siapa diantara anda tinggal di kawasan taman perumahan?
-Saya tinggal di Taman Sri Tampoi.
2)   -Siapa diantara anda yang tinggal di kawasan kampung?
-Saya tinggal di Kampung Kejai A

3)   -Adakah anda kenal orang yang tinggal disekeliling rumah anda?  
      -Kami kenal orang yang tinggal berdekatan dengan rumah kami. Mereka adalah jiran-jiran kami.
   -Guru mengaitkan jawapan murid dengan tajuk yang akan dipelajari pada hari ini iaitu adab menziarahi jiran.
KBKK:
Fikiran refleksi

ILMU:
Moral

NILAI:
Berbudi bahasa

           BBM:
Gambar




Langkah 1
(20minit)
Carta pengertian menziarahi jiran.
-Mengunjungi orang yang tinggal berhampiran rumah kediaman kita (40 buah rumah)

-Adab sebelum menziarahi jiran
1.memilih masa yang sesuai
2.memakai pakaian yang menutup aurat

-Adab semasa menziarahi jiran
1)   -memberi salam dan bersalaman
2)   -meminta izin untuk masuk
3)   -memendekkan tempoh ziarah
4)   -mengawal pandangan
5)   -merendah suara
    -Guru mempamerkan carta pengertian menziarahi jiran dan meminta murid membaca bersama-sama.
    -Murid membaca pengertian menziarahi jiran seperti yang dipaparkan.
    -Guru menerangkan pengertian menziarahi jiran
    -Murid mendengar penerangan guru serta   memahami maksud menziarahi jiran.

    -Guru membahagikan murid kepada 3 kumpulan.(A, B, C)

    -Guru meminta murid kumpulan A menyenaraikan (adab-adab sebelum menziarahi jiran). Kumpulan B (adab –adab semasa) dan kumpulan C (adab-adab selepas)


    -Murid kumpulan A, B dan C berbincang dan memberi pendapat mereka mengenai adab-adab sebelum menziarahi jiran berdasarkan pengetahuan sedia ada mereka.
      -Wakil kumpulan masing-masing membentangkan hasil perbincangan.
-Guru mempamerkan adab-adab yang telah dibincangkan dan meminta murid menyebutnya satu persatu sacara kelas.


   -Murid membaca adab-adab yang dipamerkan oleh guru satu persatu secara kelas.


   -Murid mendengar penerangan guru mengenai adab-adab sebelum menziarahi jiran.
KBKK:
Fikiran refleksi, Sumbang saran

ILMU:
Moral, Bahasa Melayu, Metematik

NILAI:
Berbudi bahasa, Hormat menghormati, Menghargai hak jiran.

           BBM:
Carta, Slaid. Lap top, Projekter
dan bersopan semasa bercakap
6)   -meminta izin jika hendak menggunakan kemudahan di rumah jiran
Adab selepas berziarah
1)   -meminta izin ketika hendak beredar
2)   -memberi salam dan bersalaman sebelum beredar
Langkah 2   (10minit)
Perkara yang perlu dihindari ketika menziarahi jiran
1)   -Enggan memberi salam.
2)   -Masa tidak bersesuaian
3)    -Mengusik barang-barang tuan rumah
4)    -Menjatuhkan maruah tuan rumah
5)    -Mengumpat
6)    -Bercakap kasar
   -Guru meminta murid berbincang di dalam kumpulan mengenai perkara-perkara yang perlu dihindari ketika menziarahi jiran.

   -Murid berbincang di dalam kumpulan memgenai perkara-perkara yang perlu dihindari ketika menziarahi jiran seperti yang diarahkan oleh guru.  
_  Guru meminta wakil setiap kumpulan menampalkan dan memembentangkan hasil perbincangan di hadapan kelas
    -Wakil kumpulan membentangkan dan menampalkan hasil perbincangan di hadapan kelas.
    -Guru meminta murid menyebut isi yang sama hasil pembentangan tersebut
    -Murid menyebut semula isi pembentangan dan menyebut semula isi yang sama hasil pembentangan setiap kumpulan
KBKK:
Fikiran refleksi, Sumbang saran

ILMU: 
Moral, Bahasa Melayu
NILAI:
Berbudi bahasa, Hormat menghormati, Menghargai hak jiran.
BBM:
Kertas Majung, Maker pen, Tape
Langkah 3
(10minit)
Hikmah menziarahi jiran
-Mengamalkan perlakuan
beradab dengan jiran
-Pengucapan bertatasusila
-Guru mempamerkan carta hikmah dan murid menyebut mengikut guru.

-Guru menerangkan satu persatu berdasarkan carta yang dipamerkan.
ILMU: 
Moral, Ibadah
NILAI:
Menghormati hak bersama BBM:
Slaid, Lap top, Projekter dan Lembaran kerja
Langkah 4
(5minit)
Pengukuhan
Lembaran kerja
   -Guru mengedarkan lembaran kerja dan meminta murid menjawabnya.
   -Murid menjawab soalan secara individu.

   -Guru meminta murid menyemak jawapan yang betul
-Murid menyemak jawapan dan membuat pembetulan jika ada
BBM: 
Lembaran kerja

Nilai: 
Tekun dan sabar
Penutup
(5 minit)
Rumusan
-Guru membuat rumusan
-Guru mempamerkan carta pantun dan meminta murid berpantun bersama-sama secara kelas
   -Murid berpantun bersama-sama.
Guru membuat kesimpulan terhadap tajuk pembelajaran hari ini dan murid menguasai isi pelajaran hari ini.
BBM:
Carta Pantun.

Nilai:
Semangat berjiran.


9.  Penilaian P dan P:
i.      lembaran kerja (Padankan gambar dengan ucapan yang berkaitan dengan adap menziarahi jiran)
ii.     Pengucapan bertatasusila apabila bercakap dengan jiran tanpa mengira pangkat dan umur.
Aktiviti Pengayaan :
            Menulis beberapa ayat berkaitan adap yang perlu dihindari semasa menziarahi jiran.
Aktiviti Pemulihan :
            Menyenaraikan Kata Panggilan untuk jiran seperti Pakcik, Makcik, Datuk, Nenek, Wan, Pak Long, dll
10. Refleksi
             i.   16 orang murid  telah mencapai standard yang ditetapkan.
             ii.  4 orang murid akan diberi latihan pemulihan sebelum waktu pelajaran akan datang.


No comments:

Post a Comment